Atopowe zapalenie skóry (AZS) i łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to bardzo poważne schorzenia. Jak sobie z nimi radzić?
Czym jest AZS?
AZS ma podłoże nowotworowe. Charakteryzuje się poważnym stanem zapalnym i świądem. Skóra atopowa jest sucha, odwodniona i skłonna do podrażnień. Jakie są przyczyną AZS? Zalicza się do nich czynniki genetyczne i środowiskowe. Kiedy w środowisku pojawia się jakiś alergen, skóra reaguje nadmiernym wydzielaniem przeciwciał, czyli atopią. Szybka utrata wody i zaburzona odbudowa warstwy lipidowej skóry są również przyczynami wystąpienia atopowego zapalenia skóry. AZS powstaje też pod wpływem stresu, zanieczyszczenia powietrza, wody i żywności; przyczynami są także infekcje wirusowe i bakteryjne. Jeśli na policzkach, rękach i nogach pojawiają się pęcherzyki i rumień, oznacza to, że masz AZS (objawia się ono około 6 miesiąca życia). Przy AZS skóra jest gruba, nabiera brązowej barwy i intensywnie łuszczy się.
Czym jest ŁZS?
ŁZS to najczęściej występujące schorzenie dermatologiczne; ma przewlekły i nowotworowy przebieg. Skóra pokryta jest nieregularnym rumieniem. Na owłosionej skórze głowy, za uszami, na klatce piersiowej i na plecach pojawiają się zmiany ropne. Może im towarzyszyć pieczenie i swędzenie. Do przyczyn ŁZS należą: niewłaściwa higiena, nadużywanie alkoholu, stres, depresja, stany lękowe, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska, długie kąpiele słoneczne i środki konserwujące w kosmetykach.
Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?
Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. AZS leczy się za pomocą emulsji, kremów lub maści, które nawilżają i koją stany zapalne skóry, ograniczają świąd i zaczerwienienie skóry. W ŁZS stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze oraz terapię z wykorzystaniem lampy emitującej bezpieczne dla skóry promieniowanie UVB.
Kurację zaleconą przed dermatologa wspomóc możesz samodzielnie w domu. Przy AZS przydadzą się kremy mocno nawilżające oraz kosmetyki bogate w panthenol, cynk, aloes, alantoinę. Twarz i zmienione chorobowo partie ciała przemywaj kosmetykami, których pH jest zbliżone do pH skóry. ŁZS wyleczysz kosmetykami z cynkiem, magnezem i maścią ichtiolową.
Dodaj komentarz