Topowe marki w perfumiarstwie bardzo szybko doczekują się podróbek. Perfumy są podrabiane najchętniej, stąd kupno oryginału jest problematyczne. Niejednokrotnie nawet w sieciowych drogeriach lub perfumeriach można trafić na podróbki. Aby się ustrzec przed wydaniem pieniędzy na fałszywkę perfum, warto zapoznać się z kilkoma poradami na temat kupna perfum. Jak odróżnić oryginalne perfumy?
#1 ADEKWATNA CENA
Nie oszukujmy się. To logiczne, że perfumy drogiej marki nie będą kosztowały 1/3 standardowej ceny, bo wówczas cena byłaby niższa od kosztów produkcji. Zdarza się, że markowe perfumy można kupić w okazyjnej cenie, bo na takie produkty również są przeceny, ale wszystkie ekstra promocje i zaskakująco niskie ceny powinny wzbudzić naszą czujność.
#2 KOD KRESKOWY
Wbrew pozorom, czarne paski na białym tle mogą powiedzieć wiele np. o pochodzeniu produktu. Jeśli chcemy kupić oryginalne perfumy znanej marki to powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, z jakiego kraju pochodzą. Kod kreskowy musi być zgodny z krajem pochodzenia, bo prawdziwe francuskie perfumy zawsze pochodzą z Francji i nie są rozlewane w azjatyckich państwach. Pierwsze cyfry kodów kreskowych to informacja o kraju pochodzenia np. 30-37 to Francja, a 80-83 to Włochy.
#3 NUMER SERYJNY PARTII
Numer seryjny partii kolejna informacja z opakowania, po której można odróżnić fałszywkę od oryginału. Na dnie butelki prawdziwych perfum zawsze powinna znajdować się cienka, przezroczysta naklejka, na której widnieje odpowiedni napis (np. „Eau de Toilette 50 ml”), a obok numer seryjny partii. Każda marka ma swój unikatowy numer składający się z kilku cyfr i liter lub samych cyfr.
#4 KRAJ POCHODZENIA
Kraj pochodzenia można również określić na podstawie napisu na opakowaniu. Oryginalne perfumy zawsze powinny mieć taką informację umieszczoną drobnym drukiem na opakowaniu np. Made in France. Wszystkie perfumy z napisami typu „London-Paris-NY” powinny od razu wydać się podejrzane.
#5 INNE INFORMACJE Z OPAKOWANIA
Opakowanie to bogactwo informacji, których nie uświadczymy na opakowaniu podróbek. Markowe perfumy zawsze będą miały podaną na opakowaniu informację o dacie produkcji, trwałości, składzie produktu itp. Podróbki w większości unikają podawania takich informacji.
#6 FOLIA NA OPAKOWANIU
Nawet folia ochronna na opakowaniu może zdradzić, czy mamy do czynienia z podróbką, czy z oryginałem. Kontrolę możemy zacząć właśnie od tego elementu, bo w oryginalnych perfumach folia zawsze jest zgrzewana idealnie płaskim szwem, a nigdy nie zostaje klejona. Klejona folia oznacza więc fałszywkę.
#7 ZABEZPIECZENIE WEWNĄTRZ PUDEŁKA
Zawartość oryginalnych perfum to nie tylko flakonik z zapachem, ale również wypełnienie, które tworzy szkielet stabilizujący perfumy w opakowaniu. Fałszerze często oszczędzają na takich wkładkach. Podróbkę można poznać po tym, że po potrząśnięciu opakowaniem będzie się w nim obijała.