Trądzik to zmora wielu kobiet. Jeśli i ty się z nim zmagasz, to pewnie ciągle szukasz sposobów, dzięki którym pozbędziesz się pryszczy. Jeżeli problem nie tkwi w hormonach, to może powodem pojawiania wyprysków są twoje złe przyzwyczajenia? Sprawdźmy to.
Czy używasz kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to może w tym tkwi problem. Duża część produktów mających za zadanie uporanie się z krostami, robi to na zasadzie ich wysuszania. Przynosi to dobre efekty, ale krótkotrwałe. Bo wyobraź sobie, że codziennie robisz wszystko, żeby twoja buzia była matowa, a nie świeciła się. Po pewnym czasie skóra będzie potrzebowała nawilżenia i mimo twoich starań, zacznie wydzielać jeszcze więcej łojotoku. A to najprostsza droga do powstawania pryszczy. Aby temu zapobiec, oprócz wysuszających toników używaj także kremów nawilżających.
A jak ogólnie dbasz o cerę? Czy zawsze zmywasz makijaż przed snem? Jeśli o tym zapominasz, bo padnięta wracasz do domu, to nie dziw się, że następnego dnia pojawiają się kolejne krosty. Skóra nie ma kiedy oddychać, gdy cały czas jest na niej make-up. W dodatku w ten sposób mnożą się bakterie. Dlatego zawsze wieczorem trzeba zrobić demakijaż i dokładnie umyć buzię. Najlepiej zrobić to wodą micelarną lub żelem do skóry wrażliwej.
Kolejnym etapem pielęgnacji cery jest peeling. Wystarczy go wykonywać raz w tygodniu, aby nie podrażnić skóry. Wybieraj wersję z delikatnymi ziarnkami, bo nie będą tak mocno ścierały naskórka. Jeśli zmagasz się z silnym trądzikiem, to staraj się omijać miejsca, gdzie występują pryszcze (zwłaszcza te aktywne, niezagojone), bo możesz je „rozsiać” po reszcie twarzy. Tak samo działa wyciskanie i dotykanie wyprysków. Mimowolnie w ten sposób je pomnażamy.
Innym ważnym aspektem w dbaniu o stan skóry, jest odpowiednia dieta. Lepiej unikać pikantnych potraw i dużych ilości czekolady. Mogą zaognić stan zapalny na naszej twarzy. Warto ograniczyć produkty smażone i wysokoprzetworzone np. frytki. Za to częściej sięgajmy po takie pokarmy, które są bogate w cynk, błonnik czy witaminę A, B i C, np.: marchewka, szpinak, sałata, brzoskwinie, wątróbka, drób, ryby, słonecznik czy żytnie pieczywo.
Przy tym wszystkim nie wolno zapominać o specjalistycznej pomocy, której może udzielić tylko dermatolog. Lekarz trafnie określi, jaka jest przyczyna trądziku i dobierze leczenie. Jeśli dodatkowo zadbasz o pielęgnację skóry i odpowiednie odżywianie, to przyczynisz się do poprawienia kondycji cery.
Dodaj komentarz