Odpowiednia pielęgnacja akcesoriów do makijażu to podstawa. Malujemy się bardzo często, różnymi kosmetykami, o różnych porach i w różnych warunkach. Trzeba wiedzieć, że wilgotne od produktów i brudne pędzle do makijażu oraz aplikatory to idealne miejsce dla bakterii, które potem przenoszone są na skórę, a stąd o krok od uczuleń, stanów zapalnych i alergii. Jak dbać o pędzle do makijażu?
1. Myj pędzle jak najczęściej
Zaleca się, żeby aplikatory myć po każdym użyciu i nie stwarzać nawet minimalnie dobrych warunków do zasiedlania się bakterii. Dermatolodzy są zgodni, że tylko mycie pędzli po każdym skończonym makijażu może dać pewność, że będą rzeczywiście wolne od nieczystości. Optymalnie jednak przyjmuje się, że pędzle używane do nakładania produktów mokrych myjemy częściej (mniej więcej co dwa dni), a te którymi aplikujemy kosmetyki suche można oczyszczać nieco rzadziej (mniej więcej co 4-5 dni). Raczej nie powinno się korzystać z jednych pędzli dłużej niż tydzień po myciu. Mówimy oczywiście o sytuacji, w której makijaż wykonujemy każdego dnia.
2. Stosuj odpowiednią technikę mycia
Mycie pędzli to czynność wymagająca delikatności, bo nawet najlepszej jakości produkt można popsuć obchodząc się z nim nieuważnie. Nigdy nie namaczaj i nie szoruj pędzli do makijażu pod włos. Zwilż pędzel pod lekkim strumieniem ciepłej wody od nasady włosia w dół. Na wewnętrzną część dłoni lub specjalną silikonową myjkę (tzw. brushegg) do pędzli nałóż środek myjący (dobrze sprawdza się mydło antybakteryjne, ale również szampon do włosów). Delikatnymi okrężnymi ruchami wetrzyj produkt między włosie pędzla, a następnie wypłucz. Czynność powtórz dopóki z pędzla nie będzie skapywała całkiem czysta woda.
3. Zadbaj o odpowiednie suszenie pędzli
Nie tylko mycie, ale również osuszanie pędzli jest istotne w ich pielęgnacji. Odpowiednio wysuszone będą dłużej zachowywały swój kształt i służyły z taką samą precyzją. Najważniejsze jest, żeby pozwolić pędzlom wyschnąć samoczynnie, nigdy nie przyspieszaj tego procesu np. suszarką. Najlepiej odłożyć pędzle na złożony kilkukrotnie papierowym ręczniczku, który wchłonie wilgoć. Przydatne są też siatkowe osłonki do suszenia pędzli, bo utrzymują włosie w ryzach. Nie jest to jednak element konieczny. Nie susz pędzli na kaloryferze i w miejscach bardzo ciepłych. Unikaj też zostawiania mokrych pędzli w łazience lub tam, gdzie jest dużo wilgoci – będą wówczas się rozczapierzały i trudniej będzie im się wysuszyć.